Srpen 11 2010
Obklady a dlažby: Kde začít?
Tagged Under : Dekstone, dlažba, kámen, keramický obklad, koupelna, lišta, obklad, spárovací hmota, umělý kámen, Viko
Obklady a dlažby jsou velmi oblíbeným povrchovým materiálem. Svoji pozici si zasloužili především díky své odolnosti, trvanlivosti a jistě i designu. A právě díky velké poptávce jsou nyní nabízeny obklady a dlažby rozličných kvalit, velikostí, povrchových úprav. Jak se v takové nabídce zorientovat a jak vybrat správný obklad, dlažbu?Rozhodli jste se, že danou místnost budete obkládat. Nebo třeba jen její část. Nebo budete pokládat dlažbu. Samozřejmostí je to v koupelnách, kde obklady a dlažby tvoří majoritní povrchovou úpravu. Pak je nutné přistoupit k výběru vhodného materiálu, typu, rozměru, kvality a barvy. Pro opravdovou systémovost navrhuji následující postup.
Krok první: Materiál
Ono se řekne dlažba nebo obklad a každý si většinou vybaví klasickou keramickou dlažbu, kterou zná skoro z každé koupelny. Nicméně nejsou jen materiály keramické. Alternativu tvoří buďto přírodní kámen nebo i kámen umělý, betonové obklady či obklady dřevěné, ale i skleněné.
Je sice pravda, že nejčastější jsou materiály keramické a pokud se vám líbí, tak není co řešit, je to osvědčený materiál, který je dodáván mnoha výrobci a výběr je obrovský. Pak neváhejte a zvolte tuto klasiku. Pokud hledáte něco jiného, pak už záleží jen na vašem vkusu a vašich finančních možnostech. Právě ve zmíněných keramických obkladech ceny začínají nízko. U ostatních materiálů to úplně neplatí.
Přírodní kámen může být jistě velmi exkluzivní variantou. Na jedné straně se může jednat o štípaný lomový kámen, který vytvoří originální a plastický povrch. Takový kámen nemusí být ani drahý. Jeho zpracování je náročnější a je třeba dbát výběru způsobilého řemeslníka. Naštěstí je tento způsob již natolik žádaný, že mnoho stavebnin nabízí i tento materiál poměrně běžně. Asi největším dodavatelem v rámci klasických stavebnin je Dekstone.
Přírodní kámen ale opracovaný do pravidelných tvarů je další zajímavou variantou. Takto opracovaný kámen má výhodu jednoduššího osazování. Díky pravidelným tvarům je práce jednodušší. Výsledný efekt není tak přírodní a plastický, ale má rozhodně své kouzlo. Naopak působí více moderně a do mnohých objektů je vhodnější. Opět lze doporučit dodavatele Dekstone, jehož nabídka je nejdostupnější.
Umělý kámen je velmi zajímavým řešením. Jedná se v podstatě o beton s povrchovou úpravou imitující umělý kámen. Výhody jsou zřejmé. Jednak cena, ale hlavně zadní strana i hrany jsou prefabrikované, tedy rovné a zpracování takového materiálu je jednodušší. Úmělý kámen je běžně dodáván některými stavebninami – například značky VIKO a Chelsea stone.
Dřevěné obklady možná patří spíše jinam, než do této kategorie, ale jistě se jedná o zajímavou variantu. Proto jsem ji také zmínil. Výběr takových materiálů je obrovský. Pak je třeba jen dbát na správný výběr realizační firmy či řemeslníka, ať je i výsledný efekt dobrý.
Krok druhý: Rozměr
Pokud máme vybraný ten správný materiál, je potřeba zvolit i optimální rozměr. Ne vždy je možné toto rozhodnutí podcenit. Chybně zvolená velikost může velmi negativně ovlivnit dojem z mísnosti, kde se obklady a dlažby nacházejí.
První je vhodné si uvědomit velikost místnosti. Do místností malých se většinou hodí rozměry menší a naopak. I když to nemusí být pravda. Každopádně vycházejme z předpokladu, že by na zemi mělo ležet alespoň 5 dlaždic vedle sebe. Tj. pokud máme mýstnost 3 metry, pak je maximální velikost dlaždice 60 cm. Stejně tak není vhodné použít příliš malé rozměry. Nad 15 dlaždic vedle sebe také nevypadá moc dobře.
Vše je ale určeno i členěním prostoru i následným osazením prostoru nábytkem. Pokud je členění větší nebo je v prostoru hodně nábytku, vše pak vypadá jinak.
Krok třetí: Konkrétní typ, kvalita, povrchová úprava
Pokud známe materiál a přibližně i požadovanou velikost, má význam začít vybírat konkrétní typ dlažby (respektive obkladu). Typem se rozumí i výrobce, úroveň zpracování, opracování hran apodobně. Samozřejmě vše má vliv na cenu, takže se pohybujeme v rámci, který jsme ochotni za daný obklad či dlažbu utratit.
Není potřeba vybírat vždy to nejdražší. Obecně platí pravidlo o zlatém středu a i u těchto materiálů může být použitelné. Měly bychom hodně dbát na kvalitu zpracování – zda jsou dlaždice skutečně rovné, zda jsou všechny stejné. Mohou být mezi jednotlivými dlaždicemi i tak velké rozdíly, že při pokládce vzniknou nemalé problémy. Pokud chceme zvolit malou spáru, pak bychom měli vybírat dlaždice s opracovanými hranami.
Povrchová úprava by měla odpovídat naším představám o vzhledu, ale i praktickému využití. Vysoký lesk je na jednu stranu velmi efektní, ale na údržbu velmi náročný. A upřímně co je lepší, průměrný ale čistě vypadající lesk nebo upatlaný lesk vysoký?
Krok čtvrtý: Varianty, doplňky, spárovací hmoty
Většina obkladů a dlažeb má své různé varianty. Jednak ozdobné, ale i třeba v různých velikostech. Těmito variantami se dá obklad i dlažba vhodně oživit. Může být zajímavé použití menšího rozměru jiné barvy, stejně jako různých zdobných doplňků. Ale pamatujme, že méně někdy znamená více.
Dalšími doplňky jsou lišty. Je vhodné zvolit správný materiál i tvar. Máme mnoho možností od hliníku, přes nerez, mosaz, barevné plasty atd. Vše by mělo ladit s povrchovou úpravou a zároveň vyhovovat našemu stylu.
Třešničkou na dortu jsou pak spárovací hmoty. Nejedná se o bezvýznamný výběr. Dobře vybraná spárovací hmota může celý prostor oživit a dokreslit stejně jednoduše, jak špatně vybraná spárovačka může vše pokazit.