Červen 24 2010

OSB – neskutečně univerzální materiál

Tagged Under : , , , , , , , , , ,

OSB deska – většina z nás už o nich slyšela nebo někde viděla. Je to velmi prostý materiál, nevyžaduje žádné náročně zpracování, přesto je velmi univerzální a používaný.

Co to je OSB deska

OSB deska je jednoduše dřevotříska. Nebo-li dřevěné třísky slepené a slisované do tvaru desky. Ano je to přesně tak, jak to vypadá na první pohled – je to materiál, který vzniká z odpadů. A i když to zní nelichotivě, je to velmi použitelný materiál.

Třísky nejsou lisovány nahodile, ale využívá se maximálně jejich rozměry, tvar a směrová orientace. Tím je zajištěno dosažení nejlepších mechanicko-fyzikálních parametrů desek. Tím, že desky nejsou tvořeny souvislými plochami dřeva, neobsahují ani jeho přirozené vady jako jsou suky a praskliny. Velikost třísek v povrchové úpravě je volena tak, aby umožnila vyniknout přirozené struktuře a barvě. Tím přináší i nové možnosti interiérového designu.

Jedinou surovinou pro výrobu desek je jehličnaté dřevo. Převažuje smrk a částečně se využívá i borovice. Tenké a velkoplošné třísky se nejprve šetrně vysuší. Následuje nanášení syntetických pryskyřic. Součástí je i parafinová emulze, jejíž podíl je přesně stanoven. Závěrečnou fází je lisování. Toto probíhá při spolupůsobení vysokých tlaků a teplot.

Využití OSB desek

Vlastnosti těchto desek je předurčují k velmi všestrannému využití. A to jak v exteriéru, tak v interiéru. Ve stavebnictví nacházejí uplatnění zejména v suché výstavbě obytných domů, dřevodomů, nízkoenergetických budov. Velmi použitelné jsou taktéž pro bytové nástavby, hospodářské objekty a rekonstrukce:

1) Plošný konstrukční materiál dřevostaveb

Dá se říci, že s rozmachem dřevostaveb se pojí i rozmach užití OSB desek. U dřevostaveb je jejich hlavní využití. Slouží zde jako základní konstrukční materiál. Každý kdo viděl dřevostavbu ví, že její povrchy jsou tvořeny výhradně z OSB desek.

2) nosné prvky stropních a střešních konstrukcí staveb

Všude tam, kde potřebujeme záklop (nikoliv jen střešní laty) je vhodné využít tyto desky. Na rozdíl od deskového záklopu je práce rychlejší a i únosnost je lepší. Na rozdíl od klasických dřevěných desek OSB desky nesesychají, nekroutí se a ani jinak nemění tvar. Při využití typu pero – drážka je i povrch kompaktnější. Takže pokud potřebujete záklop (pod podlahu, pod střešní krytinu), pak neváhejte.

3) vyztužující konstrukce vnějších a vnitřních stěn

Vzhledem k množství různých tloušťek mohou ty mohutnější desky sloužit jako vyztužující konstrukce. Opět zde platí výhoda velkých formátů, rychlého zpracování, stability a příjemné ceny.

4) nosné a nášlapné vrstvy plovoucích podlah

Pokud zvažujete novou podlahu a potřebujete vyrovnat stávající významné nerovnosti nebo překlenou nerovnoměrný povrch (například staré podlahy ve starých domech nebo i půdní vestavby), není vždy nutné sáhnout po betonové podlaze. Beton je zbytečně těžký, náročný na zpracování a i docela drahý. Mnoho se dá vyřešit nosnou vrstvou z OSB desek. Při jejich velkém formátu se velmi lehce vyrovnávají nerovnosti. Při došroubování dvou vrstev je výsledná podlaha extrémně pevná. A pro ty, kterým se povrchová úprava libí, mohou jen finální povrch ošetřit lakem nebo nátěrem a mají hotovou levnou plovoucí podlahu.

5) finální pohledové obložení stěn a stropů

Navazuje na předchozí bod. Pro mnoho architektů se z OSB desek stal přitažlivý materiál. A pokud se i vám líbí, pak se otevírají různé možnosti. Od podlah, přes stěny až po stropy. Stejně tak se dají vytvářet samostatné stavby – například bar v kuchyni, různé niky apod. Je potřeba jen dbát na povrchovou úpravu desek. Optimální je výslednou konstrukci přebrousit a nalakovat. Pro zachování originálního vzhledu se většinou využívá transparentních laků.

6) plošný materiál pro opravy a rekonstrukce

Při překonání jakýchkoliv nerovností nebo záplatování střech apod. je tento materiál takřka nepostradatelný.

7) materiál pro tesařské a bednící práce

Jak je již uvedeno v bodě 2) – pro záklop je to ideální materiál. Stejně tak lze desky použít při opláštění štítů, vykířů apod. Pro bednění jsou taktéž vhodné, a to jak pro svislé, tak i pro vodorovné bednění stropů.

8) materiál pro ztracené bednění, dočasné oplocení stavenišť

Různé dočasné využití OSB desek se také nabízí. Práce s nimi je velmi rychlá díky velkým formátům. A hlavně cena je velmi přívětivá, takže i při dočasném použití se vyplatí. Kromě zmíněného oplocení se využívají desky pro zakrývání konstrukcí, zakrývání podlah s podlahovým topením nebo obecně podlah při bouracích pracích apod.

9) v nábytkářství (např. kostry pro čalouněný nábytek, nábytkové prvky, výplně dveří)

I pro jemnější práci jsou desky vhodnější než klasické dřevo. Díky jejich výborné možnosti opracování včetně obloukových řezů a broušení našli využití i v nábytkářství. Stejně tak i pro kutili jsou vhodné.

10) ve výstavnictví (konstrukce stánků, pódií, billboardů)

Ve výstavnictví plně a lépe nahradí sádrokarton. Na rozdíl od sádrokartonu jsou levnější a hlavně výrazně pevnější a odolnější. Pro pódia či billboardy jsou v podstatě bezkonkurenční volbou díky své ceně.

11) při výrobě palet, obalových materiálů

Opět díky ceně zde nachází uplatnění

12) při výrobě obytných buněk

13) jako materiál širokého opatření ve skladovém hospodářství (regály, oplocení)

V podstatě se dá říci, že OSB desky jsou použitelné snad ke všemu. Včetně domácího využití pro kutily.

Rozdělení OSB desek:

OSB 3 – nosné desky pro použití ve vlhkém prostředí

OSB 2 – nosné desky pro použití v suchém prostředí (vlhké prostředí je definováno vlhkostí OSB do 20%, což odpovídá při teplotě 20°C relativní vlhkosti okolního vzduchu, která překračuje 85% nejvýše několik týdnů v roce)

OSB (Z) – vysoce zatížitelné desky pro použití ve vlhkém prostředí Desky OSB SUPERFINISH BAU byly úspěšně zkoušeny v MPA Stuttgart (ústav pro zkoušení materiálů). Na základě těchto zkoušek byl vystaven protokol tzv. „Allgemeine Bauaufsichtliche Zulassung“ (Z). Protokol obsahuje hodnoty všech normových mechanicko-fyzikálních vlastností desek požadovaných a platných v rámci celé EU.

Dále se uvádějí tyto parametry:

N – nebroušená hrana (OSB 3 N)

B – broušená hrana (OSB 3 B)

4PD – pero drážka (OSB 3 B – 4PD)

Tloušťky OSB desek:

Desky se běžně dodávají v těchto tloušťkách:

6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm, 25 mm

Na objednávku se dají zajistit i jiné tloušťky:

9 mm, 11 mm, 32 mm

Rozměry desek:

Základními rozměry desek jsou:

5000 x 1250 mm
2500 x 1250 mm
2500 x 675 mm
2500 x 625 mm

Související články

Make a Comment